İade, Değişim ve Garanti Şartları

İade Kargosu

Satın aldığınız ürünü, teslim aldığınız günden itibaren 10 gün içinde “Alpantech Arge Teknoloji Danışmanlık San. ve Tic. Ltd. Şti.” adına, ” Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü ETGB Teknoparkı No:2/57/25 Tepebaşı, Eskişehir” adresine anlaşmalı kargo firmalarını kullanarak (Yurtiçi Kargo veya Aras Kargo) alıcı ödemeli olacak şekilde aşağıdaki koşullar dahilinde iade edebilirsiniz.

Değişim Tanımı

Açık pakette satılan yedek parçalar, kablolar, kartlar, tekil elektronik parçalar, devre şeklindeki nihai ürün olmayan malzemelere sadece ilk çalışma garantisi verilen ürünleri haricinde üretici firmaların kullanım kılavuzu, kutu üzerinde bilgilendirme, üretici web sitesi vb. yerlerde bilgilerine uyulduğu halde ürünün problemli olması durumunda aşağıdaki koşullar çerçevesinde değişim veya iade süreci talep edilebilir.

Arızalı ve Bozuk Ürün Koşulları

Paketinden arızalı olarak çıkan ürün, orijinal kutu içeriği ve ambalajı bozulmadan mümkünse fotoğraflı görsellerle birlikte (info@robotchu.com) ürünün elinize geçmesinden 10 gün içerisinde tarafımıza başvurabilirsiniz.

Ürününüz Robotchu.com tarafından teslim alındıktan sonra teknik ekip tarafından incelemeye tabi tutulup, belirttiğiniz arıza durumu 1 hafta içerisinde tespit edilmeye çalışılır. Arıza veya bozuk olduğu tespit edilen ürünün yenisi, veya tercihinize göre bedeli tarafınıza gönderilir, iade edilir. Arızalı veya bozuk ürün gönderim bedeli Robotchu.com tarafından karşılanır. Yapılan inceleme neticesinde müşterinin belirttiği arıza veya bozuk ürün durumu tespit edilemezse ürün müşteriye geri kargo yapılır. Bu durumda kargo masrafları müşteri tarafından karşılanır. Açık pakette satılan yedek parçalar, kablolar, kartlar, tekil elektronik parçalar, devre şeklindeki nihai ürün olmayan malzemelere sadece ilk çalışma garantisi verilir. Sürekli çalışma durumunda oluşabilecek arızalar durumu için iade veya değişim talep edilemez. Ayrıca sarf malzeme kategorisindeki malzemelerde iade veya değişim talep edilemez. Teknik inceleme sonucunda arıza durumu tespit edilip, bu durumun kullanıcı kaynaklı olduğu anlaşılırsa (düşürme, sıvı teması, hatalı kullanım, nem vb.) ürünün değişimi veya iadesi yapılmaz. Bu gibi durumlarda tüm kargo giderleri müşteri tarafından karşılanır. Teknik inceleme sürecinde müşteriye 3 (üç) iş günü boyunca ulaşılamaz ise teknik inceleme 1 (bir) ay süreli beklemeye alınır, hiçbir işlem yapılmaz. 30 günlük bekleme süresi dolmasına rağmen müşteriye hala ulaşılamaz ve teslim alınmaz ise müşteri sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Yazılım barındıran ürünlerde yazılım , hafıza kaybı gibi konulardan firmamız sorumlu değildir.

Hasarlı Ürün Koşulları

Aldığınız ürün ‘hasarlı’ ya da ambalajı ‘deforme’ ise bunun için ‘Kargo Hasar Tespit Tutanağı’ gerekmektedir. Aksi takdirde ürününüz için yapacağınız ‘hasar bildirimi’ kabul edilmeyecektir.

Ürününüzü teslim alırken kontrol etmenizi ve üründe fark edebileceğiniz bir hasar olup olmadığını kargo görevlisi yanında tespit etmenizi özellikle öneririz. Eğer bu aşamada bir tespitte bulunursanız kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanızı ve ürünü teslim almadan aynı kargo ile geri göndermenizi rica ederiz. Kargo tarafından Robotchu.com’a, ürünün hasarlı olduğuna ilişkin bilgilendirme yapıldığında; ürünün iade işlemleri başlatılacak ve “ürün bedel iadesi” gerçekleştirilecektir.

Eksik Ürün/Aksesuar Bildirim Şartları

Öncelikle size ulaşan faturadaki ürünler ile paket içindeki ürünleri kontrol ediniz. Kontrolleriniz sonrasında size eksik bir ürün ulaştı ise; info@robotchu.com’a ‘Siparişimde Eksik Ürün Var” şeklinde bildirimde bulunmanızı rica ederiz. Gerekli incelemeler tarafımızdan hızlıca yapılacak ve eksik ürün tarafınıza gönderilecektir.Satın aldığınız ürün paketi içerisinde herhangi bir parçanın eksik olması durumunda ‘Ürün Aparatı/Aksesuarı Eksik” şeklinde info@robotchu.com‘a başvuruda bulunmanız gereklidir.

Bildiriminiz doğrultusunda, eksik parça üretici firmadan talep edilerek, tedarik edilmesinden sonra 10 iş günü içinde adresinize ücretsiz kargo ile gönderilir.

Siparişleriniz için hazırladığımız faturalarınız ürün paketleri üzerinde bulunan şeffaf bir poşet içinde, görünür şekilde tarafınıza gönderilir. Bu nedenle, gelen paketi öncelikle kontrol etmenizi rica ediyoruz. Satın aldığınız ürüne ait faturanızın aslı size ulaşmadıysa kargo şubenizde kalmış olabilir. Kargo şubenizle görüşerek faturanızın size gönderilmesini isteyebilirsiniz. Faturanızı bizden talep etmeniz durumunda size “aslı gibidir” kaşeli olarak fatura örneğiniz gönderilir. Fatura taleplerinizde, faturanızın gönderilmesini istediğiniz açık adres bilginizi bize iletmeniz gereklidir.

Yanlış Ürün Bildirim Şartları

Siparişini verdiğiniz ürün yerine faturanızda yazan ve koliden çıkan ürün birbiri ile aynı değilse ürününüzle ilgili yaşadığınız sorunları için, ürünün elinize geçmesinden itibaren 10 gün içinde tarafımıza başvurabilirsiniz. Başvurunuzun ardından size verilen ‘kargo gönderi kodu’ ile ürününüzü hiçbir “kargo ücreti” ödemeden geri gönderebilirsiniz. Ürününüz Robotchu.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelenmek üzere işleme alınır. Tedarikçi firma ve lojistik tarafından yapılan inceleme sonrasında doğru ürün değişimi yapılarak ürün adresinize yeniden gönderilir. Ürünle ilgili yapılan incelemede üründe herhangi bir yanlışlık tespit edilemez ise size de bilgisi verilerek iadesi alınabilir.

İşlem yapılmasını istediğiniz ürünü “İade ve Geri Gönderim” şeklinde belirterek info@robotchu.com’a mail attıktan sonra ürününüzü bize gönderiniz.

İade veya Değişim Talep Edilecek Diğer Ürünlerin Gönderimi

İade veya değişim talep edeceğiniz ürüne ait, varsa hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme

İade veya değişim gerçekleştirmek istediğinizde lütfen “info@robotchu.com” eposta adresine bildirimde bulununuz. Arıza veya bozun ürün durumunda da ürünün arıza durumunu yansıtan video, fotoğraf vb. medyaları da iletmeniz teknik değerlendirme sürecimizi hızlandıracaktır.

İade Koşulları

İade kapsamındaki koşullar aşağıdaki gibidir;

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen mallar, tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar, süreli yayınlar, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar için cayma hakkı kullanılamaz. Ambalajlı ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır. Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi mümkün değildir. İade kapsamındaki ürünü gönderdikten sonraki süreç aşağıdaki gibidir;

Ürününüz Robotchu.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı, aksesuarları, faturası kontrol edilecektir. İade edeceğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) düzenlenmelidir. İade işleminin onaylanması durumunda, iade başvurusundaki tercihiniz doğrultusunda 3 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise ilgili ürün, adresinize alıcı ödemeli kargo ile gönderilecektir. Ürününüzün durumu üyelik bilgileriniz çerçevesinde e-mail ya da cep telefonunuza bilgi verilecektir.

İadesi onaylanmış ürünün geri ödemesi ile ilgili süreç aşağıdaki gibidir;

Gönderdiğiniz ürün/ürünler, Robotchu.com tarafından iade işleminin onaylanması durumunda 3 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir. Ürün Bedel İadesi işlemi tamamlandığında kayıtlı olan e-posta ve cep telefonunuza bilgi mesajı gönderilir. Ödeme şekli “Kredi Kartı” ve tercihiniz “Para İadesi” ise; ödemeniz online olarak hemen kredi kartınıza yapılacaktır. Ödemenizin hesabınıza yansıması bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterebilir. Ödeme şekli “Havale/EFT” veya “Kapıda ödeme” ve tercihiniz “Para İadesi” ise; bildirimde bulunduğunuz IBAN hesabınıza paranız geri ödenir. Para iadeniz alışverişinizde kullanmış olduğunuz kredi kartı veya banka hesabınıza otomatik olarak iadenizin onaylandığı anda yapılmaktadır.

Görseller

Sitedeki ürün görselleri temsili olup, alıcıda bir intiba oluşturmak için kullanılmaktadır. Satın alınan ürün ile sitedeki görsel farklılık gösterebilir.